« Úvod | Cameron Mitchell »

Útok na Pearl Harbor


Útok na Pearl Harbor byl překvapivý a ničivý úder Japonska na základnu Spojených států amerických na Havajských ostrovech. Důsledkem tohoto útoku byl vstup USA do II. světové války.

Příčiny japonské agrese
Důvody, jenž vedly Japonsko k útoku na Pearl Harbor, lze najít již v 19. století. Tehdy začalo císařství hledat nová území a kolonie. Roku 1874 podniklo Japonsko trestnou výpravu na Tchaj-wan a vynutilo si na Číně odškodné za vraždu japonských námořníků. Poté donutilo korejského krále umožnit přístup japonským obchodníkům do své země. Roku 1894 Japonci vpadli na Korejský poloostrov, z kterého vytlačili Číňany a obsadili jižní Mandžusko. Po této porážce byla Čína roku 1895 nucena Japoncům předat také ostrov Tchaj-wan. Roku 1904 napadli Rusko a podařilo se jim dobýt Port Arthur a porazit baltské loďstvo, které proti nim vyslal car Mikuláš II. Tato Pyrhova vítězství však Japonsko stála kolem 200 000 mrtvých a zcela ho ekonomicky vyčerpala. Mír pomohl sjednat americký prezident Theodore Roosevelt.
Během I. světové války bylo Japonsko na straně Dohody a roku 1920 získalo pod svoji správu Mariany, Karolíny a Marshallovy ostrovy. Během hospodářské krize došlo ke zhroucení mezinárodního obchodu, na kterém bylo Japonsko závislé. Pokud se tedy chtělo udržet mezi velmocemi muselo Japonsko získat nové trhy a zdroje surovin. Proto začalo expandovat na sever. Prvním krokem byl Mukdenský incident z 18. září 1931, jenž poskytl záminku k obsazení zbytku Mandžuska a agresi vůči Číně. Když se Japonsko pokusilo v letech 1938 a 1939 zaútočit na SSSR, utrpěla jeho Kuantungská armáda dvě těžké porážky v bitvách v okolí jezera Chasan a v bitvě na řece Chalchyn.
Když tedy myšlenka „útoku na sever“ nevyšla, obrátila se pozornost na jih. Roku 1940 vyhlásil americký prezident Franklin Delano Roosevelt zákaz vývozu železného šrotu do Země vycházejícího slunce. Od srpna 1941 se pokoušel japonský velvyslanec admirál Kičisaburó Nomura dojednat se státním tajemníkem Cordellem Hullem řešení. Japonsko požadovalo uznání „Velké východoasijské sféry společného rozkvětu“, což USA odmítaly. Na to Japonska reagovalo 27. září 1940 vstupem do Paktu tří. V červenci 1941 japonská armáda obsadilo Francouzskou Indočínu. F. D. Roosevelt nechal 28. července 1941, jako reakcí na tento čin, zmrazit japonská aktiva v amerických bankách, uzavřít americké přístavy pro japonské lodě a spolu s Británií a Nizozemskem přerušit dodávky ropy pro Japonsko. Po zavedení embarga na ropu začalo Japonsko denně odčerpávat ze svých ropných rezerv 28 000 tun. Nyní muselo Japonsko ustoupit tlaku USA nebo zaútočit. 17. října 1941 odstoupil premiér Fumimaro Konoe a na jeho místo nastoupil generál Hideki Tódžó. Ten se nebránil diplomatickému řešení, ale v případě neúspěchu byl odhodlán dosáhnou svých cílů pomocí vojenské síly.
Přípravy na útok
Dne 11. listopadu 1940 vzlétlo z britské letadlové lodě HMS Illustrious jednadvacet letounů, jež zaútočily na italské loďstvo kotvící v přístavu Taranto. Podařilo se jim zasáhnout bitevní lodě Conte di Cavour, Littorio, Caio Duilio, těžký křižník Trento a torpédoborec Libeccio. Kromě toho byly zasaženy zásobníky ropy a hangáry hydroplánů.
Tento útok hluboce zapůsobil na admirála Isoroku Jamamota, kterého inspiroval k naplánování útoku na Pearl Harbor. Zde se nalézala základna americké Tichomořské floty, jejíž součástí byly i letadlové lodě. Plánování se zúčastnil náčelník štábu Šigeru Fukudome, kontradmirál Takidžiró Óniši, fregatní kapitán Minoru Genda a Micuo Fučida. Hlavní problém představovala letecká torpéda Typ 91 Model 2, jež se při shozu potápěla do hloubky kolem 20 m a tudíž by v Pearl Harboru uvízla na dně nebo předčasně explodovala. Požadavku potopení jen do 10 až 12 metrů bylo dosaženo přidáním dřevěných stabilizátorů. Datum útoku bylo stanoveno na 7. prosinec 1941 (8. prosinec japonského času).
Úderný svaz lodí viceadmirála Čúiči Naguma vyplul 26. listopadu 1941 z kotviště v zálivu Hitokappu na ostrově Iturup. Svaz se skládal z šesti letadlových lodí (Akagi (vlajková loď admirála Naguma), Kaga, Sórjú, Hirjú, Šókaku a Zuikaku), osmi tankerů, dvou bitevních lodí (Hiei a Kirišima), tří křižníků (těžké Tone a Čikuma a lehký Abukuma), torpédoborců (Isokaze, Urakaze, Tanikaze, Hamakaze, Arare, Kasumi, Kageró, Širanui, Akigumo) a ponorek. 2. prosince obdržel Nagumo od Jamamota zprávu: „Niitakajama[1] nobore 1208“ (Vystupte na horu Niitaka 1208, 新高山ノボレ一二〇八)[2][3]. Tato zpráva potvrzovala 8. prosinec (japonského času) jako datum útoku na Pearl Harbor.
Dne 5. prosince zachytila americká odposlechová služba meteorologické hlášení „Higaši No Kazeame“ (Východní vítr – déšť), což byl japonský kód pro válku s USA. Vrchní velitel amerického námořnictva admirál Harold L. Stark, jenž obdržel hlášení o tomto hesle, mu nevěnoval náležitou pozornost. Druhý den byl zachycen a přeložen telegram určený velvyslanci Nomurovi. Tento se již dostal přímo k prezidentu Rooseveltovi. Protože admirál Stark byl v opeře, nechal prezident poradu na 7. prosinec.
7. prosince ve 13:00 hodin (EST) měl předat velvyslanec Nomura japonskou nótu o vyhlášení války státnímu tajemníkovi Hullovi. Jelikož ale v danou hodinu nebyla nóta přeložena celá, podařilo se ji Nomurovi předat až ve 14:20, kdy už byl Pearl Harbor napaden.
Útok na Pearl Harbor
Dne 7. prosince dosáhl japonský útočný svaz místa, odkud měl být proveden útok na Pearl Harbor.
• 6:00 - odstartovala první vlna, která se skládala ze 40 torpédových, 51 střemhlavých, 49 výškových bombardérů a 43 stíhaček. Velel jí Micuo Fučida.
• 6:37 - zjistil americký torpédoborec USS Ward (DD-139) přítomnost japonské miniponorky v přístavu a o osm minut později na ni zahájil palbu. Jeden výstřel zasáhl věž ponorky. Poté se kapitán Outerbridge rozhodl použít hlubinné bomby. Po tomto útoky byla ponorka potopena.
• 7:05 - operátoři mobilního radaru na Opaně spatřili na obrazovce radaru neidentifikovaná letadla.
• 7:10 – operátoři uvědomili velitelství na Fort Shafteru, kde jim bylo řečeno, že se jedná o letouny B-17.
• 7:15 - odstartovala druhá vlna složená z 80 střemhlavých, 54 výškových bombardérů a 36 stíhaček. Velel jí Šigekazu Šimazaki.
• 7:39 – letadla první vlny se dostala do radarového stínu a zmizela z obrazovky radaru.
• 7:49 – Fučida vydal torpédovým letounům povel k útoku světlicí a jeho radista odvysílal signál To-To-To (tosugekisejo - útočit).
• 7:53 – Fučida vyslal domluvené heslo Tora, Tora, Tora (Tygr, Tygr, Tygr) oznamující dokonalý moment překvapení a úspěch operace.
• 7:55 – Japonci zahájili útok.
• 8:12 – admirál Kimmel vyslal zprávu do Washingtonu o japonském útoku.
• 8:50 – dorazila druhá vlna.
• 13:30 – admirál Čúiči Nagumo se i přes naléhání Fučidy rozhodl nevyslat třetí vlnu, ale vrátit se zpět do Japonska.
Napadena nebyla pouze námořní základna, ale také tři letiště na ostrově (Kaneohe, Wheeler Field a Bellows Field). Na jejich obranu vzlétly dva stíhací letouny P-40 (piloti George Welch a Kenneth Taylor).
Ztráty
Japonsko
• padlo 55 členů leteckých posádek, 121 členů posádek ponorek a 9 členů posádek miniponorek
• zajat 1 člen posádky miniponorky
• 1 ponorka třídy I. a 5 miniponorek
• 9 stíhaček, 15 střemhlavých bombardérů a 5 torpédových letadel
USA
• padlo 2 008 námořníků, 218 vojáků, 109 mariňáků a 68 civilistů.
• raněno bylo 710 námořníků, 364 vojáků, 69 mariňáků a 35 civilistů.
• 169 letadel
• potopeny 4 bitevní lodě (USS Arizona (BB-39), USS California (BB-44), USS Oklahoma (BB-37), USS West Virginia (BB-48)), 1 torpédoborec (USS Shaw (DD-373)), 1 minonoska (USS Oglala (CM-4)), 2 remorkéry (USS Sotoyomo (ATA-121), USS YFD-2) a 1 cílová terčová loď (USS Utah (AG-16) (ex BB-31))
• poškozeny 4 bitevní lodě (USS Nevada (BB-36), USS Pennsylvania (BB-38), USS Tennessee (BB-43), USS Maryland (BB-46)), 3 lehké křižníky (USS Helena (CL-50), USS Honolulu (CL-48), USS Raleigh (CL-7)), 3 torpédoborce (USS Cassin (DD-372), USS Downes (DD-375), USS Helm (DD-388)), 1 pomocná loď pro hydroplány (USS Curtiss (AV-4)) a 1 dílenská loď (USS Vestal (AR-4))
Následky
I přes zdrcující úspěch, jenž vyřadil námořní základnu na 6 měsíců, se Japoncům nepodařilo zničit ani jednu letadlovou loď. Vzhledem ke zhoršující se situaci v Tichomoří v době před japonským útokem, odpluly letadlové lodě USS Enterprise a USS Lexington kotvící v Pearl Harboru k ostrovům Midway a Wake, kam dopravovaly letecké posily.[4] Ostatní letadlové lodě, USS Wasp, USS Hornet a USS Yorktown, se nacházely v Atlantiku. USS Saratoga kotvila v San Diegu. Díky tomu se pak tyto letadlové lodě zúčastnily bitvy v Korálovém moři a později bitvy u Midway.
Útok na Pearl Harbor měl zásadní vliv na vývoj II. světové války. Tímto útokem se 7. prosince stal původně evropský konflikt konfliktem skutečně celosvětovým.

21.01.2009 | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se